פיתוח חדש בתחום ההשתלות איפשר לקבל תרומת כליה מתורם ללא דופק

פיילוט dcd שבוצע לראשונה בישראל איפשר השתלת כלייה מאדם ללא דופק, המכונה החדשה מאפשרת לאיבר המונצל נטילת כליות מתורמים גם לאחר שהלב מפסיק לפעום.

צעיר בן 30 הגיע לבית החולים רמב"ם בעקבות דום לב פתאומי, פעולות החייאה שנעשו בצעיר לא צלחו ונקבע מותו.

משפחתו של הצעיר הסכימה לתרום את איבריו
משפחתו של הצעיר התבקשה לתרום את איבריו והסכימה, וכך למעשה בוצע התהליך החדשני שבמהלכו צוות רופאים שעבר הכשרה מתאימה לכך שמר את כיליותיו של הצעיר במשך 120 דקות עד להעברת הכליות למושתלים.

הפעולה הצילה שני מטופלים ,בוריס יוניטיב בן 57 שעבורו זו כבר השתלה שנייה, את הראשונה עבר באוקראינה בשנת 2008 וחי איתה במשך 8 שנים.
שרה אברהם המושתלת השנייה בת 57 אשר חיכתה להשתלה 5 שנים עד אשר נמצא עבורה תורם מתאים, עברה טיפולי דיאליזה קשים וכעת תוכל לשוב לחיים הרגילים שהיו לה לפני שכליותיה קרסו.

מכונה חדשה תשמור על האיברים לפרק זמן מוגבל עד ההשתלה
המכונה החדשה אשר מאפשרת לקיחת תרומה מאדם ללא דופק נקנתה על ידי משרד הבריאות כדי להרחיב את מקורות האיברים להשתלה.

כידוע מספר החתומים על כרטיס אדי עדיין נמוך, והאוכלוסייה בישראל נמעת מלחתום על הכרטיס מסיבות רבות ובינהן גם הלכתיות, השיטה הנוספת עשויה לתרום לפתרון בעיה זו מכיוון שכאשר אין דופק ופעולות החייאה נכשלות נקבע מותו של אדם ללא כל צל של ספק הילכתי כזה או אחר.

תרומה לאחר דום לב מוגדרת כנטילת איברים ממטופל לאחר הפסקה בלתי הפיכה של פעימות הלב, למעשה מדובר במוות לבבי אשר אין ממנו חזרה. "תרומה מתורם ללא לב פועם" (Organ donation after cardiac death).
השיטה כבר אומצה בהצלחה בספרד, ארצות הברית, הולנד, צרפת ועוד.

המכונה החדשה תאפשר נטילת איברים בחלון זמן מוגבל מאדם שליבו כבר לא פועם, את הצלחת הניתוח ניתן יהיה לאמוד לאחר כמה שבועות מאחר וההשתלה בוצעה מאדם שליבו הפסיק לפעום ולא סיפק דם לאיברי הגוף , זאת בניגוד להשתלה מאדם שמת מוות מוחי נשימתי.

פרופ' רפי ביאר, יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז להשתלות מצביע על החשיבות העצומה של המכונה.

קיצור התורים להמתנה להשתלה
המכונה תאפשר את קיצור תורי ההמתנה להקצאת איברים, ברגע שיהיו יותר תרומות יהיו יותר התאמות להשתלה ואנשים רבים אשר ממתינים זמן רב להשתלת כליה ומבצעים דיאליזה יוכלו לחזור לחייהם, כמו גם איברים נוספים.
פרופ' רפי ביאר קורא לכולם לחתום על כרטיס אדי לפי צו המוסר והדת, הפתרון למצוקת הממתינים נמצא בידינו ולכן חשוב להגביר את המודעות לחתימה על כרטיס אדי.

Created by Tvuna